Grafické návrhy do odvolání ZDARMA

Jsme tu pro vás:  Po – Pá 8:00 – 16:30

Technický průkaz 2024 – odpovědi na časté otázky

muz technicky prukaz

Ministerstvo dopravy v rámci digitalizace přivedlo celkem nedávno na světlo světa několik změn – byl spuštěný Portál dopravy nebo se například zjednodušily evidenční kontroly. A od nového roku se do digitálního prostoru přesouvají i technické průkazy. Místo všem známého malého a velkého techničáku přecházejí postupně všichni majitelé aut na jeden univerzální technický průkaz, který se v reálu podobá stávajícímu malému průkazu. Údaje, které se na něj nevešly a jsou dnes ve velkém technickém průkazu, budou dostupné na internetu.

A s tím přichází několik zásadních otázek, na které ti rovnou odpovíme.

Kdy přijdu o starý technický průkaz?

Od začátku roku vydávají úřady nový technický průkaz k nově registrovaným vozidlům. U těch, co jsou v provozu bude výměna postupná. Úřad ti tak vydá nový technický průkaz až ve chvíli, kdy bude probíhat změna zápisu údajů na registru silničních vozidel. Například tedy, když budeš své auta prodávat (změna vlastníka).

polep auta ukazky

Opravdu budou v digitální formě všechny údaje z velkého techničáku?

Tady mohou potenciálně vznikat problémy. Do velkých techničáků se totiž postupně zapisují další různé údaje – například rozměry kol nebo změna celopolepu, tedy barvy auta. Teoreticky se tak může stát, že tyto údaje nebudou v nové digitální formě přepsané a v případě nehody by mohla například pojišťovna tvrdit, že tvé auto nemělo schválená kola = bude ti krátit pojistné plnění.

Ministerstvo dopravy však uvádí, že úředníci budou kontrolovat přepsané údaje vždy, když ti budou starý velký technický průkaz odebírat. Každý úředník by tak měl prvně zkontrolovat, co všechno o tvém autě v systému vidí a případné chybějící údaje doplnit ještě před tím, než ti vydá nový jednotný technický průkaz.

TIP: Vem si s sebou velký techničák na STK, kde tuto kontrolu mohou taktéž provést a v případě nějakého nesouladu odešlou na úřad upozornění o nutnosti doplnění údaje či údajů.

Můžu si sám někde zkontrolovat, co všechno digitální technický průkaz obsahuje?

Než ti odeberou starý technický průkaz, je dobré se před návštěvou úřadu podívat na to, co vše digitální techničák tvého auta obsahuje a co v něm případně chybí. Ať už případně jdeš za úředníkem s konkrétními požadavky. A kde digitální techničák svého auta najdeš? Možností je několik:

Nebo posléze skrze QR kód, který je na novém jednotném techničáků.

Můžu si nechat starý velký techničák?

V diskuzních fórech někteří radí, že je dobré si velký techničák před odevzdáním ofotit. Ministerstvo dopravy však na svých stránkách píše, že si klidně můžeš velký technický průkaz nechat. To se ti obzvlášť hodí, když máš veterána nebo youngtimera. Stačí prostě jen říct úředníkovi. Ten velký techničák zneplatní, udělá o tom zápis a vrátí ti ho spolu s novým technickým průkazem.

TIP K PŘEČTENÍ: „Na kvalitě si zakládáme,” říká Olga Lapková, majitelka firmy FoilWrap.
Jaké jsou možnosti polepů? Na co je potřeba dávat si při výběru fólie pozor? Proč tolik dbáme na osobním přístupu? … O polepech aut tentokrát přímo s majitelkou pražské firmy FoilWrap, Olgou Lapkovou. Mrkej na to.

Co všechno nový papírový technický průkaz obsahuje?

Nový techničák je velmi podobný tomu starému malému. Jsou v něm v zásadě navíc jen údaje o provozovateli a už zmíněný QR kód.

polep celeho auta ukazka
Pozor na změnu barvy auta

V článku jsme to už nakousli… Na karoserii svého auta můžeš mít téměř jakoukoliv barvu a jakékoliv fólie. Nezapomeň ale na jedno zcela zásadní pravidlo – aktuální barva tvého vozu musí souhlasit s barvou zapsanou v registru vozidel a v technickém průkazu. Více o tom, jak přelakování nebo celopolep nahlásit na úřadě, se dozvíš v tomto článku: Změna barvy auta.

Polep auta, dodávek, nákladních aut, … U nás v Praze dostaneš 100% kvalitu

V první řadě dostane tvé auto, ať už je jakékoliv velikosti, kvalitní zázemí = hlídané parkoviště přímo v areálu nebo rovnou prostorná garáž. U prolisů podklad pořádně vyčistíme, odmastíme a ujistíme se, že na voze není nanolak atp. Teprve poté začínáme aplikovat fólie.

U tiskových celopolepů dodávek, autobusů a nákladních aut reklamními fóliemi využíváme vždy ty nejkvalitnější lité fólie s laminací, které v prolisech nedělají žádné problémy = nedochází k jejich zvedání. Laminací navíc zaručíme stálost barev. U jednobarevných celopolepů, tedy ne reklamních fólií, používáme fólie wrapové, které jsou na celopolep nejideálnější.

TIP K PŘEČTENÍ: Mazda MX-5 dostala celopolep z nejkvalitnější fólie na trhu. Tento legendární roadster, Mazda MX-5, dostal zcela nový kabát – celopolep z nejkvalitnější fólie na trhu. Počti, pokochej se, inspiruj se.

Správný grafický návrh polepu je základ úspěchu

Pokud přijdeš s vlastním návrhem grafiky, projdeme ji s tebou a vyhodnotíme, zda 100% koresponduje s karoserií vozu a můžeme ji aplikovat přesně tak, jak je navrhnuta. Je potřeba si totiž i pohlídat, aby grafika navazovala v zadních částech auta na sebe i tzv. „za roh”.

Pokud vlastní návrh grafiky nemáš, přijď třeba jen s myšlenkou. O zbytek se postaráme my.

Chceš i ty polepit dodávku, autobus nebo nákladní auto kvalitní fólií? Kontaktuj nás

Přijeď a domluvíme se. Nebo nám zavolej. Vše najdeš na stránce kontaktů. Odpovíme ti na vše, co potřebuješ vědět a uděláme předběžnou cenovou nabídku. Vše k tvé plné spokojenosti.

Picture of FoilWrap Praha
FoilWrap Praha

Buď vidět – vždy a všude

Nejnovější příspěvky