Grafické návrhy do odvolání ZDARMA

Jsme tu pro vás:  Po – Pá 8:00 – 16:30

Vnitřní a venkovní fólie na okna – výhody VS. nevýhody

venkovni folie na okna domy praha

Interiérové a exteriérové fólie do oken vypadají na první pohled stejně. Liší se však ve využití, životnosti, účinnosti, ale i v dalších vlastnostech, o kterých bude dobré, když je budeš znát. Díky tomu dokážeš vybrat pro své okna ty nejvhodnější fólie.

SROVNÁNÍ: vnitřní okenní fólie VS. venkovní okenní fólie

VYUŽITÍ FÓLIE

 • Fólie bezpečnostní, sluneční světlé nebo translucentní (průsvitné ale neprůhledné) se instalují na vnitřní stranu oken.
 • Fólie ochranné, sluneční reflexní, sluneční světlé a translucentní se instalují na vnější stranu oken.

ŽIVOTNOST FÓLIE

 • Asi tě to nepřekvapí, ale interiérové sluneční fólie mají delší životnost. Ta bývá většinou 10 až 15 let.
 • Exteriérové fólie proti slunci mají životnost obvykle kratší, protože na ně působí vítr, sníh, vlhkost a další vlivy. Některé typy venkovních fólií mají záruku pouze na 3 roky, ale existují i vysoce kvalitní exteriérové fólie 3M a SunTek s 10letou zárukou.

ÚČINNOST FÓLIE

 • Venkovní protisluneční fólie poskytují větší účinnost – do kontaktu se slunečním zářením přichází jako první a rovnou jej odráží nebo pohlcují. Jsou tak ideální do oken, kde chcete redukovat pronikající tepelné a sluneční záření.
 • Vnitřní solární fólie zadržují záření až jako poslední v řadě a navíc dochází k jejich zahřívání. Vnitřní okenní fólie se tak především používají k zadržení UV záření a zabezpečení skel proti rozbití.
 • Například téměř čiré interiérové sluneční fólie značek 3M a SunTek s 15letou zárukou zadržují stejné množství tepelného záření jako běžné zrcadlové fólie se 3letou zárukou, které se instalují na vnější stranu oken.

DALŠÍ ROZDÍLY FÓLIÍ

 • Interiérové fólie v zimních měsících snižují tepelné úniky skrz okenní skla.
 • Neprůhlednost oken ti poskytnou pouze externí zrcadlové fólie.
venkovni folie na okna praha

POZOR na nebezpečí tepelného šoku

V případě, že chceš mít reflexní (zrcadlové) nebo tmavé fólie na vnitřní straně oken, můžeš je použít pouze na oknech s jedním sklem. U těch, co mají dvojsklo nebo trojsklo může instalace způsobit jejich prasknutí.

Jakto? Okenní fólie se totiž vlivem slunečního záření zahřívají. Při aplikaci tmavé/reflexní fólie na vnitřní stranu skel může v zimních měsících dojít k situaci, kdy se sklo s fólií zahřeje na více jak 40 °C a na vnějším skle zůstane teplota hluboko pod bodem mrazu. Díky tomu může dojít k tepelnému šoku a popraskání skla. Proto je důležité použít na konkrétní typ okna vhodnou fólii = u poptávek potřebujeme vždy znát typy oken, zda se jedná o dvojsklo nebo trojsklo, jaký je přístup k oknům atd.

venkovni tmave folie na okna praha

ZÁVĚR – jakou fólii si vybrat

 • V případě, že potřebuješ fólie s dlouhou životností, které ti zaručí ochranu proti UV záření a střepům z rozbitých oken, včetně redukce sluneční energie až o 50 %, šáhni po interiérových slunečních fóliích.
 • Pokud hledáš fólie, které odrazí nebo zadrží maximální množství sluneční energie a viditelného světla, jasnou volbou jsou exteriérové zrcadlové sluneční fólie.
 • Jestli je pro tebe podstatná redukce slunečního záření i dlouhá životnost, nabízí se možnost například výše zmíněných fólií 3M a SunTek.

Je však důležité mít na paměti, že výběr ovlivňuje celá řada faktorů – například síla a skladba skla, jeho velikost, umístění oken na světovou stranu, vnitřní/venkovní zastínění, materiál rámů nebo třeba stáří oken. Proto se ti vyplatí, když výběr fólie budeš konzultovat s profesionální firmou.

Polep oken foliemi Praha. U nás dostaneš 100% kvalitu

Naše fólie na skla jdou použít na všechny typy, tvary a velikosti skleněných ploch – plastová i dřevěná okna, výlohy, střešní okna, prosklené střechy, příčky ze skla atd.

Používáme kvalitní okenní fólie značek SunTek, 3M, Oracal, Avery, Raven atd. Za jejich kvalitu ručíme kompletní zárukou na 3 až 15 let, a to podle typu fólie.

Přijeď a domluvíme se. Nebo nám zavolej. Odpovíme ti na vše, co potřebuješ vědět a uděláme předběžnou cenovou nabídku. Vše k tvé plné spokojenosti.

Picture of FoilWrap Praha
FoilWrap Praha

Buď vidět – vždy a všude

Nejnovější příspěvky