Grafické návrhy do odvolání ZDARMA

Jsme tu pro vás:  Po – Pá 8:00 – 16:30

Technická kontrola: Co když neprojdu STK? Jaké autofólie vadí a které jsou 100% v pořádku

stk kontrola polep auta praha

Stanice technické kontroly jsou stále přísnější a přísnější. Důkladně zkoumají stav vozu od brzd, pružin přes motor, korozi až po nainstalované autofólie. Takže pokud nějaké z následujících polepů máš, tak zkontroluj, jestli jsou všechny 100% v pořádku.

Fólie na autoskla

Pro fólie na oknech platí podle zákonů hned několik pravidel a věř, že STK jejich dodržování přísně kontrolují. Pokud tedy nechceš řešit problémy, musí splňovat tyto podmínky:

  • na čelním skle nejsou absolutně žádné autofólie ani stínící pruhy
  • fólie na bočních předních oknech nemají propustnost světla menší než 70 %
  • každé upravené autosklo je označené schvalovacím štítkem s patřičnými údaji
  • všechny fólie jsou homologované a schválené Ministerstvem dopravy ČR
  • fólie na zadním okně nepřekrývá třetí brzdové světlo
  • od firmy, která ti fólie nainstalovala, si dostal osvědčení o provedené úpravě zasklení

Co se týče bočních oken u řidiče, kvůli požadované světelné propustnosti si můžeš nechat nainstalovat pouze čiré fólie (např. 3M Crystalline). I tak si ale pro jistotu po aplikaci nechej provést kontrolní měření propustnosti obou autoskel. Na zadních a bočních zadních oknech můžeš mít libovolné, ale schválené, fólie.

Pozor – nezapomeň si na technickou kontrolu s sebou vzít osvědčení o provedené úpravě zasklení! Pokud ji nebudeš mít, odjedeš bez platné technické kontroly.

Fólie na karoserii

Na karoserii svého auta můžeš téměř jakékoliv fólie. Nezapomeň ale na jedno velmi důležité pravidlo – aktuální barva vozu musí být totožná s barvou zapsanou v registru vozidel a v technickém průkazu. Pokud sis tedy nechal udělat nový celopolep a ještě si nezažádal o změnu v registru, na STK neprojdeš. To platí i u částečných vícebarevných polepů a reklamních polepů, které zabírají více než 50 % plochy – barva v technickém průkazu se totiž musí řídit převládající barvou na autě. Naopak menší fólie jako jsou rychlé pruhy, logo firmy ad. hlásit vůbec nemusíš.

Fólie na karosérii auta

Fólie na světlech

Čiré, neboli transparentní fólie pro ochranu světel nejsou vůbec zakázané. Pouhým okem je stejně vůbec nevidíš a světelnou propustnost snižují jen o 1 až 2 %. Takže na technické prohlídce s nimi nebudeš mít žádné problémy. Naopak zatmavovací fólie (žluté nebo kouřové) jsou naprosto nevhodné – výrazně snižují propustnost světel. Pokud tedy na svých reflektorech takové fólie máš, opět se úspěšné technické kontroly nedočkáš.

Fólie v interiéru

Autofólie na palubní desce ničemu nevadí, pokud tedy nezakrývají třeba tachometr. Stejně tak jsou naprosto v pořádku polepy na řadící páce nebo ruční brzdě. Jen se pro jistotu vyvaruj lesklým fólií, které tě při jízdě mohou oslňovat.

Dej si pozor hlavně na ojeté vozy

Fólie si rozhodně zkontroluj v případě, kdy kupuješ ojeté auto z bazaru nebo přímo od majitele. Často se totiž stává, že prodávající nepředá osvědčení o provedené úpravě zasklení, nebo skla nejsou označena schvalovacím štítkem anebo jsou na voze nepovolené fólie.

Co když neprojdu STK?

Pokud nesplníš jen jednu z podmínek, bude porušení při technické kontrole hodnoceno jako vážná závada typu B. Tu musíš odstranit do 30 kalendářních dnů, přičemž:

  • vozidlo po tuto dobu můžeš běžně používat
  • opakovanou prohlídků musíš provést do 30 kalendářních dnů na stejné stanici STK, která prohlídku naposledy prováděla
  • při opakované technické prohlídce se kontrolují jen závady zjištěné při poslední kontrole
Nepovolené fólie musíš dát pryč

Pokud jsi na technické kontrole neprošel kvůli autofoliím, musíš je odstranit. Přes to nejede vlak. Než se ale do toho sám pustíš, určitě si přečti tento náš článek: Odstranění folií a polepů na autě. Kvalitně a bezpečně!

Pokud chceš cokoliv ohledně autofólií, kontaktuj nás

Přijď třeba jen s myšlenkou. O zbytek se postaráme my.

Picture of FoilWrap Praha
FoilWrap Praha

Buď vidět – vždy a všude

Nejnovější příspěvky